Płaskostopie poprzeczne

Ten szczególny rodzaj płaskostopia dotyka zwłaszcza kobiety, które często chodzą w szpilkach lub butach ze zwężonymi noskami. Narażone są także osoby z nadwagą (w tym także kobiety w ciąży) lub osoby, których praca wymaga ciągłego stania. Nie tylko jednak sami jesteśmy odpowiedzialni za taki stan rzeczy. Płaskostopie poprzeczne powstaje także, a być może przede wszystkim, w związku z wrodzoną wiotkością aparatu więzadłowego stopy. Prowadzi to do obniżenia sklepienia poprzecznego i poszerzenia konturu stopy.

Objawy płaskostopia poprzecznego

Rozpoznanie płaskostopia nie jest zadaniem trudnym, najłatwiejszym sposobem na „domowe” zdiagnozowanie tego schorzenia jest odbicie mokrej stopy na płaskiej powierzchni. Prawidłowo zbudowana stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą oraz pierwszą i piątą kością śródstopia, kiedy powstaje płaskostopie, niemalże cała powierzchnia stopy styka się z podłożem. Inne objawy płaskostopia poprzecznego to ból i pieczenie stóp, zniekształcone lub młoteczkowane palce oraz bolesne modzele (zgrubienia naskórka) na podeszwach stopy.

Leczenie schorzenia

Płaskostopie poprzeczne koryguje się przede wszystkim poprzez noszenie odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych kształtujących stopę. Tego typu wkładki nie tylko mają wpływ na zmniejszenie płaskostopia, ale także łagodzą dolegliwości z nim związane.